MongoDB nin sunduğu avantajlar nelerdir? - Ajans Siper
Blog

MongoDB nin sunduğu avantajlar nelerdir?

Web siteniz için yapacağınız en önemli seçimlerden biri MySQL ile NoSQL arasında karar vermektir. Bu seçenekler arasından yanlış bir seçim yapmak, istenmeyen durumlarla karşılaşılmasına neden olacaktır.

MongoDB de bu seçimin yapılması ile devreye girer. Söz konusu sistem, büyük verilerin, içerik yönetimlerinin, veri tabanlarının zaman içerisinde büyümesini bekleyen web sitelerini desteklemek için son derece etkili bir çözüm sunar. Bu yazımızda öncelikle MongoDB’nin ne olduğuna göz atacağız. Sonrasında ise söz konusu sistemin faydalarını inceleyeceğiz.

MongoDB Nedir?

MongoDB, modern tabanlı inşa edilmiş bulut tabanlı veri tabanları için kullanılan etkili bir sistemdir. Gelecek adına işlevsel bir web sitesine sahip olmak isteyen kullanıcılar, MongoDB veri tabanını kullanır. MongoDB, açık kaynaklı, noSQL ile ilişkisi olmayan bir veri tabanı yönetim sistemidir. Sistem, önemli miktarda veriyi depolamak ve yönetmek için kurulmuştur. Sistem, verileri saklamak için JSON’a benzeyen BSON kaynağını kullanır.

NoSQL, MySQL ile karşılaştırıldığında verilerin yoğunlukta olduğu sistemler için çok daha ideal bir kullanım ortaya koyabilir. Bunun en önemli nedeni, veri tabanının tablo ve satırlara ver vermemesidir. Bunun yerine, koleksiyon ve belgelere dayalı nesne odaklı olarak çalışır. Mongo DB, web sitesi için çok önemlidir. Sisteme büyük verilerin işlenmesini istiyorsanız, bahse konu sistemi tercih ederek ölçeklenebilir, çok yönlü bir seçenek ortaya koyabilirsiniz.

MongoDB’nin Faydaları

MongoDB kullanıcıları, sistemin sağladığı avantajları bilerek sisteme girerler. Bu sayede arzu ettikleri faydaya kısa sürede ulaşabilirler. Sistemin sağladığı çok önemli 4 faydayı aşağıda bulabilirsiniz:

Kolay Kurulum Özelliği

MongoDB ile birlikte gelen kurulum sihirbazını da kullanarak kurulum yapabilirsiniz. Linux, MacOS, Windows ve Docker için söz konusu sistem tercih edilebilir. Bununla birlikte Linux kullanıyorsanız, CentOS, Red Hat, Ubuntu, SUSE, Debian ya da Amazon Linux arasında seçim yapmanız gerektiğini de belirtmekte fayda vardır. Yine de de hangi sistemi tercih ederseniz edin, MongoDB’yi aktif etmek için çok fazla gayret sarf etmenize gerek kalmayacaktır.